IBU-Cup 2009/10 - Pegaso 3046/10

Biathlon

IBU-Cup 2009/10

IBU.svg

Men's Ladies
winner
Overall rating GermanyGermany Daniel Graf GermanyGermany Sabrina Buchholz
Individual evaluation GermanyGermany Daniel Graf GermanyGermany Kathrin Hitzer
Sprint scoring GermanyGermany Daniel Graf GermanyGermany Sabrina Buchholz
Pursuit Score GermanyGermany Christoph Knie RussiaRussia Natalja Sokolowa
Nations ranking GermanyGermany Germany GermanyGermany Germany
Competitions
Venues 8 8
Individual competitions 17 17
2008/09
2010/11

The IBU Cup 2009/10 as well as earlier as base for the seasons 2009-10 Biathlon World Cup hosts. Not only European starters were eligible to start. The defending champions in the overall IBU Cup were Christoph Knie for the men and Natalja Sokolova for the women. The IBU Cups 7 and 8, originally planned in Cesana-San Sicario and Cēsis , were awarded to other venues at the end of July 2009. [1]

Men

Results

1. IBU-Cup in SwedenSweden Idre , November 27, 2009 - November 29, 2009
date discipline First place Second place third place
November 28, 2009 (Sa.) Sprint (10 km) NorwayNorway Frode Andresen GermanyGermany Daniel Boehm GermanyGermany Daniel Graf
November 29, 2009 (Sa.) Sprint (10 km) SloveniaSlovenia Klemen Bauer NorwayNorway Frode Andresen GermanyGermany Daniel Boehm
2. IBU-Cup in ItalyItaly Ridnaun , December 11, 2009 - December 13, 2009
date discipline First place Second place third place
December 12, 2009 (Sat.) Single (20 km) GermanyGermany Daniel Boehm GermanyGermany Erik Lesser GermanyGermany Daniel Graf
December 13, 2009 (Sun.) Sprint (10 km) GermanyGermany Erik Lesser NorwayNorway Tarjei Bø ItalyItaly Christian Martinelli
3. IBU-Cup in OsterreichAustria Obertilliach , December 17, 2009 - December 19, 2009
date discipline First place Second place third place
December 18, 2009 (Fri) Sprint (10 km) GermanyGermany Daniel Graf GermanyGermany Daniel Boehm FranceFrance Lois Habert
December 19, 2009 (Sat.) Pursuit (12.5 km) GermanyGermany Daniel Graf GermanyGermany Daniel Boehm GermanyGermany Christoph Knie
4. IBU-Cup in GermanyGermany Altenberg , January 8, 2010 - January 10, 2010
date discipline First place Second place third place
January 9, 2010 (Sa.) Sprint (10 km) GermanyGermany Toni Lang Czech RepublicCzech Republic Zdeněk Vítek SwitzerlandSwitzerland Benjamin Weger
January 10, 2010 (Sun.) Pursuit (12.5 km) GermanyGermany Toni Lang GermanyGermany Erik Lesser FranceFrance Alexis Beef
5. IBU-Cup in Czech RepublicCzech Republic Nove Mesto , January 14, 2010 - January 16, 2010
date discipline First place Second place third place
January 15, 2010 (Fr.) Single (20 km) RussiaRussia Alexei Wolkow OsterreichAustria Sven Grossegger GermanyGermany Daniel Graf
January 16, 2010 (Sa.) Sprint (10 km) GermanyGermany Christoph Knie GermanyGermany Daniel Graf NorwayNorway Rune Brattsveen
6. IBU-Cup in FranceFrance Haute Maurienne , February 5, 2010 - February 7, 2010
date discipline First place Second place third place
February 6, 2010 (Sa.) Sprint (10 km) GermanyGermany Daniel Boehm OsterreichAustria Julian Eberhard OsterreichAustria Michael Hauser
February 7, 2010 (Sun) Pursuit (12.5 km) GermanyGermany Christoph Knie OsterreichAustria Julian Eberhard GermanyGermany Daniel Boehm
7. IBU-Cup in ItalyItaly Martell , February 11, 2010 - February 13, 2010
date discipline First place Second place third place
February 12, 2010 (Fri.) Sprint (10 km) CanadaCanada Brendan Green GermanyGermany Christoph Knie RussiaRussia Maxim Maximow
February 13, 2010 (Sa.) Pursuit (12.5 km) OsterreichAustria Sven Grossegger RussiaRussia Maxim Maximow GermanyGermany Toni Lang
8. IBU-Cup in SloveniaSlovenia Pokljuka , March 10, 2010 - March 14, 2010
date discipline First place Second place third place
March 12 (Fr.) Sprint (10 km) GermanyGermany Michael Rösch FranceFrance Lois Habert GermanyGermany Toni Lang
March 13 (Sat.) Pursuit (12.5 km) ItalyItaly Christian Martinelli GermanyGermany Christoph Knie FranceFrance Jean-Guillaume Beatrix
March 14th (Sun.) Sprint (10 km) GermanyGermany Daniel Graf RussiaRussia Dmitri Blinow ItalyItaly Christian Martinelli

Ratings

Overall rating
Final result after 17 races
Rang Land Points Siege
01 GermanyGermany Daniel Graf 603 3
02 GermanyGermany Toni Lang 560 2
03 GermanyGermany Christoph Knie 559 2
04 GermanyGermany Daniel Boehm 492 2
05 GermanyGermany Erik Lesser 463 1
06 RussiaRussia Maxim Maximow 434
07 RussiaRussia Andrei Makoviev 410
08 FranceFrance Lois Habert 398
09 GermanyGermany Michael Rösch 323 1
10 ItalyItaly Christian Martinelli 307 1
Rang Land Points Siege
11 OsterreichAustria Julian Eberhard 306
12 NorwayNorway Henrik L'Abée-Lund 291
13 OsterreichAustria Sven Grossegger 273 1
14 FranceFrance Tanguy Roche 258
15 FranceFrance Arnaud Langel 248
16 RussiaRussia Alexander Schreider 242
17 NorwayNorway Hans Martin Gjedrem 237
18 FranceFrance Jean-Guillaume Beatrix 232
19 NorwayNorway Rune Brattsveen 230
20 RussiaRussia Alexei Wolkow 208
Individual evaluation Sprint scoring Pursuit Score Nations ranking
Final result after 2 races (Top 10) Final result after 10 races (Top 10) Final result after 5 races (Top 10) Final result after 17 races (Top 10)
Rang Land Points Siege
01 GermanyGermany Daniel Graf 96
02 GermanyGermany Erik Lesser 88
03 RussiaRussia Alexei Wolkow 76 1
04 RussiaRussia Dmitri Malyschko 76
05 OsterreichAustria Sven Grossegger 71
06 OsterreichAustria Julian Eberhard 71
07 GermanyGermany Daniel Boehm 60 1
08 NorwayNorway Hans Martin Gjedrem 60
09 FranceFrance Tanguy Roche 59
10 GermanyGermany Christoph Knie 52
Rang Land Points Siege
01 GermanyGermany Daniel Graf 361 2
02 GermanyGermany Toni Lang 352 1
03 GermanyGermany Christoph Knie 296
04 GermanyGermany Daniel Boehm 290 1
05 RussiaRussia Andrei Makoviev 254
06 GermanyGermany Erik Lesser 243 1
07 FranceFrance Lois Habert 242
08 RussiaRussia Maxim Maximow 241
09 ItalyItaly Christian Martinelli 182
10 GermanyGermany Michael Rösch 169 1
Rang Land Points Siege
01 GermanyGermany Christoph Knie 193 1
02 GermanyGermany Toni Lang 165 1
03 GermanyGermany Daniel Graf 160 1
04 RussiaRussia Maxim Maximow 152
05 GermanyGermany Daniel Boehm 151
06 GermanyGermany Erik Lesser 148 1
07 RussiaRussia Andrei Makoviev 144
08 FranceFrance Lois Habert 137
09 GermanyGermany Michael Rösch 130
10 FranceFrance Jean-Guillaume Beatrix 123
Rang Land Points Siege
01 GermanyGermany Germany 5274 11
02 RussiaRussia Russia 4726 01
03 FranceFrance France 4486
04 OsterreichAustria Austria 4426 01
05 NorwayNorway Norway 3820 01
06 ItalyItaly Italy 3454 01
07 CanadaCanada Canada 2545 01
08 Czech RepublicCzech Republic Czech Republic 2527
09 PolandPoland Poland 2311
10 SwitzerlandSwitzerland Switzerland 2310

Women

Results

1. IBU-Cup in SwedenSweden Idre , November 27, 2009 - November 29, 2009
date discipline First place Second place third place
November 28, 2009 (Sa.) Sprint (7,5 km) GermanyGermany Juliane Döll SlovakiaSlovakia Anastasiya Kuzmina UkraineUkraine Lilija Wajhina-Jefremowa
November 29, 2009 (Sun.) Sprint (7,5 km) GermanyGermany Sabrina Buchholz RussiaRussia Olga Wiluchina GermanyGermany Juliane Döll
2. IBU-Cup in ItalyItaly Ridnaun , December 11, 2009 - December 13, 2009
date discipline First place Second place third place
December 12, 2009 (Sat.) Single (15 km) RussiaRussia Anna Bogali-Titowez GermanyGermany Kathrin Hitzer GermanyGermany Stefanie Hildebrand
December 13, 2009 (Sun.) Sprint (7,5 km) GermanyGermany Sabrina Buchholz RussiaRussia Olga Wiluchina RussiaRussia Anna Bogali-Titowez
3. IBU-Cup in OsterreichAustria Obertilliach , December 17, 2009 - December 19, 2009
date discipline First place Second place third place
December 18, 2009 (Fri) Sprint (7,5 km) NorwayNorway Julie Bonnevie-Svendsen RussiaRussia Jekaterina Jurlowa RussiaRussia Natalja Sokolowa
December 19, 2009 (Sat.) Pursuit (10 km) GermanyGermany Stefanie Hildebrand China People's RepublicPeople's Republic of China Xu Yinghui RussiaRussia Olga Wiluchina
4. IBU-Cup in GermanyGermany Altenberg , January 8, 2010 - January 10, 2010
date discipline First place Second place third place
January 9, 2010 (Sa.) Sprint (7,5 km) GermanyGermany Sabrina Buchholz UkraineUkraine Lilija Wajhina-Jefremowa GermanyGermany Franziska Hildebrand
January 10, 2010 (Sun.) Pursuit (10 km) canceled due to fog [2]
5. IBU-Cup in Czech RepublicCzech Republic Nove Mesto , January 14, 2010 - January 16, 2010
date discipline First place Second place third place
January 15, 2010 (Fr.) Single (15 km) GermanyGermany Sabrina Buchholz NorwayNorway Gro Marit Istad-Kristiansen LithuaniaLithuania Diana Rasimovičiūtė
January 16, 2010 (Sa.) Sprint (7,5 km) GermanyGermany Sabrina Buchholz GermanyGermany Kathrin Hitzer GermanyGermany Carolin Hennecke
6. IBU-Cup in FranceFrance Haute Maurienne , February 5, 2010 - February 7, 2010
date discipline First place Second place third place
February 6, 2010 (Sa.) Sprint (7,5 km) FinlandFinland Teija Lehtimäki GermanyGermany Kathrin Hitzer GermanyGermany Juliane Döll
February 7, 2010 (Sun) Pursuit (10 km) GermanyGermany Juliane Döll GermanyGermany Kathrin Hitzer RussiaRussia Jekaterina Jurlowa
7. IBU-Cup in ItalyItaly Martell , February 11, 2010 - February 13, 2010
date discipline First place Second place third place
February 12, 2010 (Fri.) Sprint (7,5 km) GermanyGermany Kathrin Hitzer RussiaRussia Natalja Sokolowa AndorraAndorra Laure Soulié
February 13, 2010 (Sa.) Pursuit (10 km) GermanyGermany Kathrin Hitzer RussiaRussia Natalja Sokolowa AndorraAndorra Laure Soulié
8. IBU-Cup in SloveniaSlovenia Pokljuka , March 10, 2010 - March 14, 2010
date discipline First place Second place third place
March 12 (Fr.) Sprint (7,5 km) GermanyGermany Sabrina Buchholz RussiaRussia Ekaterina Glasyrina PolandPoland Krystyna Pałka
March 13 (Sat.) Pursuit (10 km) GermanyGermany Sabrina Buchholz GermanyGermany Carolin Hennecke PolandPoland Krystyna Pałka
March 14th (Sun.) Sprint (7,5 km) GermanyGermany Sabrina Buchholz GermanyGermany Stefanie Hildebrand GermanyGermany Franziska Hildebrand

Ratings

Overall rating
Final result after 17 races
Rang Land Points Siege
01 GermanyGermany Sabrina Buchholz 676 8
02 RussiaRussia Natalja Sokolowa 506
03 GermanyGermany Carolin Hennecke 505
04 GermanyGermany Stefanie Hildebrand 459 1
05 GermanyGermany Franziska Hildebrand 444
06 GermanyGermany Kathrin Hitzer 424 2
07 RussiaRussia Jekaterina Jurlowa 418
08 AndorraAndorra Laure Soulié 316
09 FranceFrance Laure Bosc 279 1
10 GermanyGermany Anne Preussler 278
Rang Land Points Siege
11 RussiaRussia Anna Kunajewa 270
12 GermanyGermany Juliane Döll 266 2
13 FranceFrance Marine Dusser 255
14 RussiaRussia Olga Wiluchina 254
15 FranceFrance Sophie Boilley 218
16 RussiaRussia Natalja Burdyga 212
17 FranceFrance Marine Bolliet 197
18 RussiaRussia Marija Sadilowa 189
19 RussiaRussia Maria Demidowa 188
20 NorwayNorway Fanny Horn 171
Individual evaluation Sprint scoring Pursuit Score Nations ranking
Final result after 2 races (Top 10) Final result after 10 races (Top 10) Final result after 5 races (Top 10) Final result after 17 races (Top 10)
Rang Land Points Siege
01 GermanyGermany Kathrin Hitzer 92
02 GermanyGermany Sabrina Buchholz 84 1
03 GermanyGermany Stefanie Hildebrand 78
04 GermanyGermany Franziska Hildebrand 74
05 RussiaRussia Anna Bogali-Titowez 60 1
06 GermanyGermany Anne Preussler 58
07 GermanyGermany Carolin Hennecke 58
08 NorwayNorway Gro Marit Istad-Kristiansen 54
09 LithuaniaLithuania Diana Rasimovičiūtė 48
10 GermanyGermany Susann König 48
Rang Land Points Siege
01 GermanyGermany Sabrina Buchholz 463 6
02 GermanyGermany Carolin Hennecke 329
03 RussiaRussia Natalja Sokolowa 323
04 GermanyGermany Stefanie Hildebrand 264
05 RussiaRussia Jekaterina Jurlowa 252
06 GermanyGermany Franziska Hildebrand 248
07 GermanyGermany Kathrin Hitzer 218
08 RussiaRussia Olga Wiluchina 193
09 RussiaRussia Anna Kunajewa 188
10 GermanyGermany Juliane Döll 187 1
Rang Land Points Siege
01 RussiaRussia Natalja Sokolowa 155
02 GermanyGermany Carolin Hennecke 145
03 RussiaRussia Jekaterina Jurlowa 134
04 GermanyGermany Sabrina Buchholz 129 1
05 GermanyGermany Franziska Hildebrand 122
06 GermanyGermany Stefanie Hildebrand 117 1
07 GermanyGermany Kathrin Hitzer 114 1
08 RussiaRussia Maria Demidowa 102
09 AndorraAndorra Laure Soulié 098
10 RussiaRussia Natalja Burdyga 090
Rang Land Points Siege
01 GermanyGermany Germany 5225 13
02 RussiaRussia Russia 5020 01
03 FranceFrance France 3880
04 NorwayNorway Norway 3511 01
05 Czech RepublicCzech Republic Czech Republic 2991
06 FinlandFinland Finland 2929 01
07 BulgariaBulgaria Bulgaria 2707
08 PolandPoland Poland 2627
09 ItalyItaly Italy 2527
10 United KingdomUnited Kingdom United Kingdom 2275

Framework

Germany

Unlike in previous years, the transition between the World Cup and the IBU Cup team in the 2009/10 season was quite fluid for most of the season. Daniel Böhm switched to the World Cup for many races, on the other hand Michael Rösch had to relegate to the IBU Cup after poor performance in order to prove himself again. Similar changes took place for women. Juliane Döll ran most of her races of the season after a good start in the IBU Cup in the World Cup, Gössner and Buchholz also got chances that they could not take advantage of. In addition, Gössner quickly concentrated on cross-country skiing, as there she had excellent Olympic prospects. Like Michael Rösch, Kathrin Hitzer had to compete in the IBU Cup after health problems and poor performance.

Men Women
Name Participation
Daniel Bohm * 10
Daniel Graf ** 17
Florian Graf 06
Toni Lang 17
Erik Lesser 14
Robin Kiel 04
Christoph Knie 15
Carsten Pump 08
Michael Rösch * 11
Norbert Schiller 04
Robert Wick 10
Name Participation
Romy Beer 03
Sabrina Buchholz * 14
Juliane Döll * 06
Miriam Gössner * 01
Maren Hammerschmidt 02
Carolin Hennecke 16
Franziska Hildebrand 14
Stefanie Hildebrand 16
Kathrin Hitzer * 09
Nadine Horchler 01
Susann König 09
Anne Preussler 12

France

Men Women
Name Participation
Jean-Guillaume Beatrix * 17
Alexis Beef * 03
Remi Borgeot 07
Simon Fourcade * 01
Loïs Habert * 13
Frédéric Jean 09
Arnaud Langel 14
Vincent Porret* 09
Tanguy Roche 14
Mathieu Souchal 05
Name Participation
Anaïs Bescond * 06
Sophie Boilley* 09
Marine Bolliet 09
Laure Bosc * 14
Claire Breton 13
Marine Dusser* 16
Leslie Mercier 09

Russia

Men Women
Name
Sergei Balandin
Andrei Dubassow
Yevgeny Garanichev
Maxim Ichsanow
Timofei Lapschin
Andrei Makoviev
Dmitri Malyschko
Wassil Schetalin
Alexander Schreider
Alexei Trusow
Alexei Wolkow *
Name
Anna Bogali-Titowez *
Yevgenia Kravtsova
Anna Kunajewa
Jekaterina Jurlowa *
Irina Maximowa
Lyubov Petrova
Marija Sadilowa *
Natalja Sokolowa
Anastasia Tokarewa
Olga Wiluchina

* Also used in the World Cup in the season ** Nominated for World Cup races in the season, but not taken part for health reasons

Individual evidence

  1. Martell and Pokljuka have been chosen as substitute hosts for IBU Cups. In: biathlon-online.de. July 29, 2009. Retrieved July 16, 2010 .
  2. IBU Cup Altenberg: Women's pursuit canceled. In: biathlon-online.de. January 10, 2010, accessed July 16, 2010 .