2nd tennis Bundesliga (men) 2004 - 2. Tennis-Bundesliga (Herren) 2004

2nd tennis Bundesliga (men) 2004
German Tennis Association Logo.png
Bandage German Tennis Federation
First edition 2001
Climbers HTC BW Krefeld
Relegated RTHC Bayer Leverkusen
HTV Hanover
Teams 16
1. Tennis Bundesliga (men) 2004
200320042005
Tennis Regional League (men) 2004

The second men's tennis Bundesliga was held for the fourth time in the 2004 season. It was divided into the 2nd Bundesliga North and South. In the 2nd Bundesliga North and seven teams in the 2nd Bundesliga South fought for promotion to the top class. [1] [2]

Match days and teams

Match days
1st matchday: Sun., July 18, 2004, 11:00 a.m.
2nd matchday: Fri., July 23, 2004, 1 p.m.
3rd matchday: Sun., July 25, 2004, 11:00 a.m.
4th matchday: Fri., July 30, 2004, 1 p.m.
5th matchday: Sun., August 1, 2004, 11:00 a.m.
Matchday 6: Fri., August 6, 2004, 1 p.m.
7th matchday: Sun., August 8, 2004, 11:00 a.m.
8th matchday: Fri., August 13, 2004, 1 p.m.
Matchday 9: Sun., August 15, 2004, 11:00 a.m.
Teams of the 2nd BL North
Bremerhaven TV 1905 Bremerhaven TV 1905
HTC BW Krefeld HTC BW Krefeld
HTV Hannover HTV Hannover
Lintorfer TC Lintorfer TC
RTHC Bayer Leverkusen RTHC Bayer Leverkusen
TC 1899 BW Berlin TC 1899 Blau-Weiss Berlin
TC RW Erfurt TC RW Erfurt
TV Espelkamp-Mittwald TV Espelkamp-Mittwald
TV Sparta 87 Nordhorn TV Sparta 87 Nordhorn
Teams of the 2nd BL South
1. FC Nuremberg 1. FC Nuremberg
Sportpark WindhagenSportpark Windhagen
SV Wacker Burghausen SV Wacker Burghausen
TC Bad Friedrichshall TC Bad Friedrichshall
TC Großhesselohe TC Großhesselohe
TC Piding TC Piding
TC Wolfsberg Pforzheim

2nd Tennis Bundesliga Men North

Closing table

team Encounters Points Matches sentences Games
01. HTC BW Krefeld HTC BW Krefeld 8 7:1 53:19 115:51 863:631
02. TV Espelkamp-Mittwald TV Espelkamp-Mittwald 8 7:1 47:25 101:65 834:742
03. TC RW Erfurt TC RW Erfurt 8 6:2 47:25 107:59 823:604
04. Bremerhaven TV 1905 Bremerhaven TV 1905 8 5:3 46:26 100:62 814:672
05. Lintorfer TC Lintorfer TC 8 4:4 41:31 90:78 773:775
06. TV Sparta 87 Nordhorn TV Sparta 87 Nordhorn 8 3:5 26:46 63:102 704:824
07. TC 1899 BW Berlin TC 1899 Blau-Weiss Berlin 8 2:6 27:45 67:99 704:821
08. RTHC Bayer Leverkusen RTHC Bayer Leverkusen 8 2:6 23:49 57:107 699:856
09. HTV Hannover HTV Hannover 8 0:8 14:58 46:123 621:910
Promotion to the 1st tennis Bundesliga (men) 2005 : HTC BW Krefeld
Relegation to the regional tennis league: RTHC Bayer Leverkusen ; HTV Hanover

Team squad

Bremerhaven TV 1905 [3]
Pos. Name
1 Czech RepublicCzech Republic Jiří Vaněk
2 Czech RepublicCzech Republic Ivo Minář
3 Czech RepublicCzech Republic I work Žitko
4 GermanyGermany Axel Pretzsch
5 GermanyGermany Jens Knippschild
6 FinlandFinland Kim Tiilikainen
7 OsterreichAustria Wolfgang Schranz
8 GermanyGermany Mark Joachim
9
10
11 GreeceGreece Antony Kalaitzakis
12 GermanyGermany Felix Pritzkow
13 GermanyGermany Marc-Oliver Peters
14
15 GermanyGermany Marian Reich
16
HTC BW Krefeld[4]
Pos. Name
1 FranceFrance Jerome Haehnel
2 ArgentinaArgentina Andres Dellatorre
3 SpainSpain Gorka Fraile
4 ArgentinaArgentina Ignacio Gonzalez King
5 SlovakiaSlovakia Ivo Klec
6
7 OsterreichAustria Konstantin Gruber
8 DenmarkDenmark Frederik Nielsen
9 NetherlandsNetherlands Eric Reuijl
10 GermanyGermany Sven André
11 GermanyGermany Holger Zühlsdorf-Pavlovic
12 GermanyGermany Dominik Pfeiffer
13 GermanyGermany Pascal Wilkat
14
15
16
HTV Hannover[5]
Pos. Name
1 ItalyItaly Stefano Cobolli
2
3 SpainSpain Diego Hipperdinger
4
5 GermanyGermany Torsten Wolpers
6 GermanyGermany Sebastian Schulz
7 GermanyGermany Christian Meyer
8 GermanyGermany Bijan shahamat
9 GermanyGermany Marco Born
10 GermanyGermany Stefan Seifert
11 GermanyGermany Stefan Dr. Wolpers
12 GermanyGermany Nikolas Holzen
13
14 GermanyGermany Philipp Born
15
16
Lintorfer TC[6]
Pos. Name
1 SpainSpain Ivan navarro
2
3 BelgiumBelgium Dominique Coene
4 NetherlandsNetherlands Melvyn op der Heijde
5 NetherlandsNetherlands Martijn Bok
6 NetherlandsNetherlands Bart van Delft
7 CroatiaCroatia Mario Lesic
8 NetherlandsNetherlands Nick van der Meer
9 GermanyGermany Olaf Knütel
10 NetherlandsNetherlands Ralph Kok
11
12
13 GermanyGermany Jens Reumel
14 GermanyGermany Patrick Imbach
15
16
RTHC Bayer Leverkusen [7]
Pos. Name
1 Czech RepublicCzech Republic Robin Vik
2 GermanyGermany Sascha Hesse
3 GermanyGermany Robert Orlik
4 GermanyGermany Sascha Koehler
5 GermanyGermany Martin malobicky
6 GermanyGermany Arnd Caspari
7 GermanyGermany Sascha Schewiola
8 GermanyGermany Paul Hartveg
9 GermanyGermany Scott Gessner
10 GermanyGermany Richard Malobicky
11 GermanyGermany Ralph Lamp
12
13
14
15
16
TC 1899 BW Berlin[8]
Pos. Name
1 GermanyGermany Karsten Braasch
2 GermanyGermany Jan Weinzierl
3 GermanyGermany Timo meat eater
4 GermanyGermany Ralf Wilmink
5 GermanyGermany Nicolas bruns
6 GermanyGermany René Heidbrink
7
8 GermanyGermany Jens Woloszczak
9 GermanyGermany Thorsten Gutsche
10
11
12
13
14
15
16
TC RW Erfurt[9]
Pos. Name
1
2
3 Czech RepublicCzech Republic Tomáš Zíb
4 OsterreichAustria Daniel Köllerer
5 PolandPoland Łukasz Kubot
6 OsterreichAustria Zbynek Mlynarik
7 Czech RepublicCzech Republic Ota Fukárek
8 OsterreichAustria Marco Mirnegg
9
10 DenmarkDenmark Patrik Langvardt
11 Czech RepublicCzech Republic Petr Vrchotka
12 Czech RepublicCzech Republic France Mitterwald
13 Czech RepublicCzech Republic Fredrik Perman
14
15
16 GermanyGermany Matthias Kipp
TV Espelkamp-Mittwald[10]
Pos. Name
1
2
3 SwedenSweden Björn Rehnquist
4 Czech RepublicCzech Republic Petr Kralert
5 FranceFrance Slimane Saoudi
6 ItalyItaly Marcelo Charpentier
7 SpainSpain Ferran Ventura
8 SpainSpain Rafael Moreno Negrin
9 CroatiaCroatia Bora celiscak
10 GermanyGermany Franz Stauder
11 GermanyGermany Gunnar Hildebrand
12 GermanyGermany Jan-Henrik Langhorst
13 GermanyGermany Tobias Löhbrink
14
15
16
TV Sparta 87 Nordhorn [11]
Pos. Name
1 SwitzerlandSwitzerland Michael Lammer
2 GermanyGermany Bastian Groenefeld
3 BrazilBrazil Josh Goffi
4
5
6 NetherlandsNetherlands Matwé Middelkoop
7
8 GermanyGermany Mathias Wellermann
9 GermanyGermany Michael Pill
10 GermanyGermany Frank Potthoff
11 GermanyGermany Urs Cuckoo
12 GermanyGermany Nies Henning Lampe
13 GermanyGermany Henryk Seeger
14 GermanyGermany Torsten Weitzel
15
16

Results

Play-free matches are not listed.

Date / time Home team Visiting team Matches sentences Games
Sun. July 18th 11:00 TC 1899 BW Berlin Bremerhaven TV 1905 6:3 12:8 93:86
Lintorfer TC HTC BW Krefeld 1:8 3:17 68:118
RTHC Bayer Leverkusen TC RW Erfurt 4:5 8:12 79:97
TV Espelkamp-Mittwald HTV Hannover 9:0 18:3 124:70
Fr. 23. July 13:00 TV Sparta 87 Nordhorn TC 1899 BW Berlin 7:2 16:7 119:98
HTC BW Krefeld Bremerhaven TV 1905 6:3 15:9 126:98
TC RW Erfurt TV Espelkamp-Mittwald 4:5 12:11 108:104
HTV Hannover RTHC Bayer Leverkusen 4:5 12:13 119:125
Sun 25 July 11:00 RTHC Bayer Leverkusen Lintorfer TC 0:9 3:18 82:118
Bremerhaven TV 1905 TC RW Erfurt 5:4 11:9 93:91
HTC BW Krefeld TV Espelkamp-Mittwald 5:4 13:9 113:90
HTV Hannover TV Sparta 87 Nordhorn 3:6 9:14 96:122
Fr. 30. July 13:00 TC 1899 BW Berlin HTC BW Krefeld 2:7 6:14 73:113
Bremerhaven TV 1905 Lintorfer TC 9:0 18:2 116:59
TV Sparta 87 Nordhorn TC RW Erfurt 2:7 5:14 55:90
TV Espelkamp-Mittwald RTHC Bayer Leverkusen 7:2 14:4 100:70
So. 1. August 11:00 TC RW Erfurt TC 1899 BW Berlin 8:1 16:3 101:51
TV Espelkamp-Mittwald RTHC Bayer Leverkusen 5:4 11:8 91:96
TV Sparta 87 Nordhorn HTC BW Krefeld 0:9 2:18 58:115
Lintorfer TC HTV Hannover 9:0 18:1 111:45
Fr. 6. August 13:00 HTV Hannover Bremerhaven TV 1905 0:9 2:18 52:113
Lintorfer TC TC RW Erfurt 3:6 8:15 76:119
TC 1899 BW Berlin TV Espelkamp-Mittwald 3:6 8:13 82:101
RTHC Bayer Leverkusen TV Sparta 87 Nordhorn 4:5 11:10 106:107
So. 8. August 11:00 TC 1899 BW Berlin Lintorfer TC 2:7 8:15 104:116
TV Sparta 87 Nordhorn TV Espelkamp-Mittwald 3:6 7:13 88:105
TC RW Erfurt HTV Hannover 6:3 14:7 109:78
HTC BW Krefeld RTHC Bayer Leverkusen 9:0 18:1 114:55
Fr. 13. August 13:00 RTHC Bayer Leverkusen TC 1899 BW Berlin 5:4 11:9 105:93
TV Espelkamp-Mittwald Lintorfer TC 5:4 12:10 119:115
HTC BW Krefeld HTV Hannover 7:2 14:6 96:81
Bremerhaven TV 1905 TV Sparta 87 Nordhorn 7:2 14:5 104:83
So. 15. August 11:00 HTV Hannover TC 1899 BW Berlin 2:7 6:14 80:110
TC RW Erfurt HTC BW Krefeld 7:2 15:6 108:68
Lintorfer TC TV Sparta 87 Nordhorn 8:1 16:4 110:72
Bremerhaven TV 1905 RTHC Bayer Leverkusen 6:3 14:6 108:77

2nd Tennis Bundesliga Men South

Closing table

team Encounters Points Matches sentences Games
01. TC Piding TC Piding 6 6:0 39:15 85:43 658:506
02. 1. FC Nuremberg 1. FC Nuremberg 6 4:2 35:19 76:50 611:561
03. SV Wacker Burghausen SV Wacker Burghausen 6 4:2 31:23 69:52 572:512
04. TC Wolfsberg Pforzheim 6 3:3 25:29 60:68 600:588
05. TC Großhesselohe TC Großhesselohe 6 3:3 23:31 58:69 578:597
06. Sportpark WindhagenSportpark Windhagen 6 1:5 24:30 56:67 545:582
07. TC Bad Friedrichshall TC Bad Friedrichshall 6 0:6 12:42 33:88 429:647

Team squad

1. FC Nuremberg [12]
Pos. Name
1 GermanyGermany Florian Mayer
2 AustraliaAustralia Paul Baccanello
3
4 ItalyItaly Sergio Roitman
5 SwedenSweden Filippo Prpic
6
7
8 SpainSpain Javier Garcia-Sintes
9 FranceFrance Bertrand contzler
10 FranceFrance Thomas Dupre
11 BelgiumBelgium Timothy Aerts
12 SpainSpain Toni Baldellou
13 GermanyGermany Daniel Dolbea
14
15 GermanyGermany Mark Bube
16
Sports park Windhagen [13]
Pos. Name
1 GermanyGermany Marc-Kevin Goellner
2
3 PortugalPortugal Bernardo Mota
4 GermanyGermany Mischa Zverev
5 ArgentinaArgentina Guillermo Carry
6 SpainSpain Quino Munoz
7 PortugalPortugal Leonardo Tavares
8 PortugalPortugal Nuno Marques
9 PortugalPortugal Tiago Godinho
10
11 GermanyGermany Daniel Enns
12 GermanyGermany Dirk Kornmeyer
13 GermanyGermany Frank-Christoph Langer
14 GermanyGermany Tim Grohmann
15
16
SV Wacker Burghausen [14]
Pos. Name
1 OsterreichAustria Johannes Ager
2 NetherlandsNetherlands Rogier Wassen
3 OsterreichAustria Herbert Wiltschnig
4 OsterreichAustria Clemens Trimmel
5 GermanyGermany Tobias Summerer
6 GermanyGermany Alexander Satschko
7
8
9 Czech RepublicCzech Republic Adolf Musil
10
11
12
13
14
15
16
TC Bad Friedrichshall[15]
Pos. Name
1 Czech RepublicCzech Republic Jaroslav Pospisil
2 SlovakiaSlovakia Boris Borgula
3 GermanyGermany Peter Mayer-Tischer
4 GermanyGermany Ralph Knupfer
5 GermanyGermany Michael Etc.
6
7 GermanyGermany Kevin Abele |
8 GermanyGermany Michael Gysin
9
10
11 GermanyGermany Bastian Schütz
12
13
14
15
16
TC Großhesselohe [16]
Pos. Name
1 GermanyGermany Dieter Kindlmann
2 FranceFrance Florent Serra
3
4 SpainSpain Emilio Benfele Álvarez
5 GermanyGermany Sebastian Jäger
6 OsterreichAustria Thomas Schiessling
7 GermanyGermany Marcel Zimmermann
8 GermanyGermany Falk Kidney
9 GermanyGermany Andre Wiesler
10 GermanyGermany Jan Macek
11
12 GermanyGermany Dominik Hansen
13 GermanyGermany Jan Hansen
14
15 GermanyGermany Axel Schwerdtfeger
16
TC Piding[17]
Pos. Name
1
2
3
4
5
6
7 GermanyGermany Peter Steinberger
8 SlovakiaSlovakia Martin Hromec
9
10
11 GermanyGermany Richard Maier
12 GermanyGermany Toni Moosleitner
13
14
15 GermanyGermany Michael Steinherr
16
TC Wolfsberg Pforzheim[18]
Pos. Name
1 South AfricaSouth Africa Justin Bower
2 SwedenSweden Mathias Hellström
3 FranceFrance Cedric Lenoir
4 GermanyGermany Holger Fischer
5 FranceFrance Julien Cuaz
6
7 GermanyGermany Martin Woisetschläger
8 SpainSpain Alejandro Dominguez
9 GermanyGermany Thomas messmer
10 GermanyGermany Marco Ockernahl
11 GermanyGermany Boris Bachert
12
13
14
15
16

Results

Play-free matches are not listed.

Date / time Home team Visiting team Matches sentences Games
Sun. July 18th 11:00 TC Großhesselohe 1. FC Nuremberg 1:8 6:17 94:126
Sportpark Windhagen TC Wolfsberg Pforzheim 4:5 11:11 110:108
TC Bad Friedrichshall TC Piding 2:7 7:14 76:103
Fr. 23. July 13:00 SV Wacker Burghausen TC Großhesselohe 7:2 14:5 98:71
TC Piding TC Wolfsberg Pforzheim 7:2 15:7 121:86
TC Bad Friedrichshall Sportpark Windhagen 2:7 5:14 64:99
Sun 25 July 11:00 1. FC Nuremberg SV Wacker Burghausen 4:5 9:11 77:100
TC Großhesselohe TC Bad Friedrichshall 5:4 12:10 115:105
TC Piding Sportpark Windhagen 7:2 15:6 107:87
Fr. 30. July 13:00 Sportpark Windhagen SV Wacker Burghausen 4:5 9:11 88:99
TC Wolfsberg Pforzheim TC Großhesselohe 3:6 8:13 90:98
1. FC Nuremberg TC Piding 4:5 10:11 93:99
So. 1. August 11:00 Sportpark Windhagen 1. FC Nuremberg 4:5 10:10 92:91
TC Wolfsberg Pforzheim TC Bad Friedrichshall 7:2 15:5 109:58
SV Wacker Burghausen TC Piding 2:7 6:16 77:119
Fr. 6. August 13:00 TC Wolfsberg Pforzheim SV Wacker Burghausen 6:3 12:9 111:88
TC Bad Friedrichshall 1. FC Nuremberg 2:7 5:15 80:111
TC Großhesselohe Sportpark Windhagen 6:3 15:6 113:69
So. 8. August 11:00 TC Piding TC Großhesselohe 6:3 14:7 109:87
1. FC Nuremberg TC Wolfsberg Pforzheim 7:2 15:7 113:96
SV Wacker Burghausen TC Bad Friedrichshall 9:0 18:1 110:46

See also

Weblinks

Individual evidence

  1. nuLiga - 2nd BL Men North Table and results
  2. nuLiga - 2. BL Men South table and results
  3. nuLiga - team portrait (Bremerhavener TV 1905)
  4. nuLiga - team portrait (HTC BW Krefeld)
  5. nuLiga - team portrait (HTV Hannover)
  6. nuLiga - team portrait (Lintorfer TC)
  7. nuLiga - team portrait (RTHC Bayer Leverkusen)
  8. nuLiga - team portrait (TC 1899 BW Berlin)
  9. nuLiga - team portrait (TC RW Erfurt)
  10. nuLiga - team portrait (TV Espelkamp-Mittwald)
  11. nuLiga - team portrait (TV Sparta 87 Nordhorn)
  12. nuLiga - team portrait (1. FC Nürnberg)
  13. nuLiga - team portrait (Sportpark Windhagen)
  14. nuLiga - team portrait (SV Wacker Burghausen)
  15. nuLiga - team portrait (TC Bad Friedrichshall)
  16. nuLiga - team portrait (TC Großhesselohe)
  17. nuLiga - team portrait (TC Piding)
  18. nuLiga - team portrait (TC Wolfsberg Pforzheim)