Team squad of the German Federal Chess League 1994/95 (women) - Mannschaftskader der deutschen Schachbundesliga 1994/95 (Frauen)

The list of the team cadres of the German Federal Chess League 1994/95 (women) contains all players who were registered for the Women's Chess League 1994/95 and their individual results.

General

The 12 clubs were allowed to register 6 regular players and a maximum of 14 substitute players, but only the Dresdner SC and the Krefeld SK Turm fully exhausted the registration quota. Not all of the registered players were used. The SC Leipzig-Gohlis used the same 6 players in all rounds, while the Dresdner SC, the Rodewischer Schachmiezen, the Elberfelder SG, the Krefelder SK Turm, the Hamburger SK and the RVA Stade played most of the players at least one competition, namely each 9. A total of 95 players were used, 38 of whom played in all competitions. Hannelore Kube (SC Weimar), Katrin Dämering (Spielvereinigung Leipzig) and Brigitte Burchardt (Rotation Berlin) had not only played in all competitions in the 1994/95 season, but also in the three previous seasons and thus never missed a game in the women's Bundesliga.

The most successful player of the season was Monika Bobrowska (Rodewischer Schachmiezen) with 9.5 points from 11 games. Jana Ramseier (Dresdner SC), Ekaterina Borulya (Krefelder SK Turm), Rasa Bandziene (SC Weimar) and Birgit Schuster (SC Leipzig-Gohlis) achieved one point, with Ramseier playing 9 games, Borulya, Bandziene and Schuster each 11th with Krystyna Dąbrowska (Rodewischer Schachmiezen) and Christine Ziska (Dresdner SC) achieved two players 100%, but both played only one game.

The oldest player of the season was Helga Luft (* 1934), who played for Elberfelder SG, and Elisabeth Pähtz (* 1985), who played at RVA Stade, was the youngest .

Legend

The tables below contain the following information:

  • No .: Ranking list number
  • Title: FIDE title at the beginning of the season (rating list from July 1994); GM = Grand Master , IM = International Master , FM = FIDE Master , WGM = Women's Grand Master, WIM = International Women's Master, WFM = FIDE Women's Master
  • Elo (DWZ): Elo number at the beginning of the season (rating list from July 1994); For players without an Elo rating, the DWZ (if available) is given in brackets.
  • Nation: Nationality according to the rating list from July 1994; BIH = Bosnia-Herzegovina, CZE = Czech Republic, ENG = England, EST = Estonia, FRA = France, GER = Germany, LAT = Latvia, LTU = Lithuania, POL = Poland, RUS = Russia, SUI = Switzerland, SWE = Sweden , UKR = Ukraine, YUG = Yugoslavia
  • G: number of winning games
  • R: Number of draw games
  • V: number of losing games
  • Pkt .: Number of points achieved
  • Games: Number of games played
  • Elo performance: tournament performance of the players with at least 5 games (calculated with Swiss Chess)
  • Norms: Earned norms for FIDE titles

Krefeld chess club Turm 1851

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WIM Joanna Sadkiewicz 2200 POL 0 1 1 0,5 2
2 WIM Ekaterina Borulya 2310 UKR 6 5 0 8,5 11 2441
3 WFM Isabel dog 2120 GER 3 1 5 3,5 9 2052
4 WFM Mara Djeno 2140 BIH 2 1 2 2,5 5
5 WFM Anita Siepenkötter 2095 GER 6 2 3 7 11 2189
6 Bergit Barthel 2080 GER 5 1 2 5,5 8 2269
7 WFM Ulricke Seidemann 2100 GER 4 2 3 5 9
8 Renate Schmidt (1689) GER 2 3 3 3,5 8
9 Andrea Voss (1884) GER 1 1 1 1,5 3
10 Maria Cleven (1705) GER 0 0 0 0 0
11 Carola Blank (1187) GER 0 0 0 0 0
12 Kristine Kuntze (1456) GER 0 0 0 0 0
13 Evelyn Ochs (1434) GER 0 0 0 0 0
14 Rosemarie Otte GER 0 0 0 0 0
15 Sylvia Peters (1537) GER 0 0 0 0 0
16 Melanie Rogatzki (1135) GER 0 0 0 0 0
17 Sandra Schraven GER 0 0 0 0 0
18 Angelika Walz (1394) GER 0 0 0 0 0
19 Swantje Holzapfel (975) GER 0 0 0 0 0
20 Nicola Küppers GER 0 0 0 0 0

Hamburger SK

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WGM Vera Juergens 2280 GER 4 2 1 5 7 2395
2 WIM Rita Kas-Fromm 2250 GER 1 5 0 3,5 6 2304
3 WIM Anja Ehrke 2205 GER 4 1 0 4,5 5 2538
4 WIM Ingrid Lauterbach 2155 ENG 5 1 3 5,5 9 2222
5 WFM Regina Grünberg 2125 GER 7 1 3 7,5 11 2238
6 WFM Gabriele Winkler 2145 FROM 0 0 0 0 0
7 Eva-Maria Zickelbein (1958) GER 1 1 9 1,5 11 1862
8 Christine Pieper (1787) GER 1 0 4 1 5
9 Gabriele Engel (1902) GER 0 0 0 0 0
10 Astrid von Holten (1661) GER 0 0 0 0 0
11 Daniela Zickelbein (1485) GER 1 1 6 1,5 8
12 Anja Rehberg (1499) GER 0 2 2 1 4
13 Karin Stoelck (1695) GER 0 0 0 0 0
14 Malin Klawonn (1274) GER 0 0 0 0 0
15 Leonie Helm (1419) GER 0 0 0 0 0
16 Karen Heffter (1437) GER 0 0 0 0 0
17 Heike Hebbinghaus GER 0 0 0 0 0
18 Jennifer Seel GER 0 0 0 0 0

Dresdner SC

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WGM Eliška Richtrová 2370 JUN 3 7 1 6,5 11 2307
2 WIM Gundula Heinatz 2190 GER 1 3 1 2,5 5 2260
3 WIM Martina Holoubkova 2190 JUN 6 4 1 8 11 2335
4 Anetta Günther 2160 GER 2 3 6 3,5 11 1937
5 WFM Kerstin Kunze 2135 GER 4 0 1 4 5
6 WFM Jana Ramseier 2125 SUI 8 1 0 8,5 9 2519
7 Britta Schumacher 2095 GER 4 2 4 5 10
8 Ulrike Heymann 2050 GER 0 0 0 0 0
9 Uta Siegmund (1889) GER 0 0 0 0 0
10 Anne-Catrin Uhlemann (1863) GER 2 0 1 2 3
11 Sandra geupel (1869) GER 0 0 0 0 0
12 Heike Pfeiffer (1687) GER 0 0 0 0 0
13 Christine Ziska (1837) GER 1 0 0 1 1
14 Ute Pfeiffer (1510) GER 0 0 0 0 0
15 WIM Waltraud Nowarra 2215 GER 0 0 0 0 0
16 Linda Baier (1383) GER 0 0 0 0 0
17 Nicole Kunze (1190) GER 0 0 0 0 0
18 Doreen Stahnke (1077) GER 0 0 0 0 0
19 Anja Langert | (1089) GER 0 0 0 0 0
20 Antonia Schneider (853) GER 0 0 0 0 0

Rodewisch chess chicks

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WIM Krystyna Dąbrowska 2255 POL 1 0 0 1 1
2 WIM Monika Bobrowska 2265 POL 8 3 0 9,5 11 2549
3 Katarzyna Lewandowska 2125 POL 1 2 6 2 9 1970
4 Kathrin Fichtner 2070 GER 6 3 2 7,5 11 2295
5 Kerstin Arnhold 2050 GER 4 3 4 5,5 11 2076
6 Susanne Koch (1533) GER 0 0 0 0 0
7 Heike Hoser (1737) GER 0 0 0 0 0
8 Kerstin Lindner (1548) GER 0 0 0 0 0
9 Corinna Heinze (1674) GER 0 0 1 0 1
10 Sabine Gorzel (1764) GER 0 1 4 0,5 5
11 Colette Adler (1573) GER 0 0 0 0 0
12 Martina us 2005 GER 2 3 2 3,5 7
13 Claudia Bartsch 2040 GER 5 2 2 6 9
14 Anke Landsiedel (1545) GER 0 0 0 0 0
15 Jana Wichert (1507) GER 0 0 0 0 0
16 Anja Hesselbarth (1402) GER 0 0 0 0 0
17 Antje Behrendt (1279) GER 0 0 0 0 0
18 Isn't Pleszinger (1261) GER 0 0 0 0 0
19 DANA us (934) GER 0 0 0 0 0

SC 1903 Weimar

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WGM Kamilė Baginskaitė 2325 LTU 3 2 4 4 9 2206
2 WFM Anke Koglin 2225 GER 3 6 2 6 11 2248
3 Bandziene race 2125 LTU 6 5 0 8,5 11 2349
4 Hannelore kube 2025 GER 4 2 5 5 11 1971
5 Doreen Gerstenhauer (1961) GER 2 7 2 5,5 11 2043
6 Astrid Micheel (1953) GER 2 3 5 3,5 10
7 Petra von der Weth (1784) GER 0 1 2 0,5 3
8 Irene Winter 2010 GER 0 0 0 0 0
9 Susann Schmiedel (1733) GER 0 0 0 0 0
10 Nicole Kühn (1765) GER 0 0 0 0 0
11 Sigrid Septinus (1708) GER 0 0 0 0 0

Elberfelder Schachgesellschaft 1851

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WIM Gisela Fischdick 2300 GER 3 3 1 4,5 7 2286
2 WIM Jordanka Mičić 2345 GER 1 5 3 3,5 9 2168
3 WFM Marina Olbrich 2280 GER 4 1 1 4,5 6 2380
4 WGM Barbara dog 2255 SUI 1 0 1 1 2
5 WFM Natasa Strizak 2200 YUG 2 3 1 3,5 6 2132
6 WFM Elfi Janus 2105 GER 3 3 5 4,5 11 2031
7 Doris Weclawski 2110 GER 4 3 3 5,5 10 2033
8 Silke Schubert (1895) GER 7 1 2 7,5 10 2136
9 Gerda Straesser (1654) GER 0 0 0 0 0
10 Sandra Seidel (1580) GER 0 0 0 0 0
11 Christina Mädje (1621) GER 0 0 0 0 0
12 Anja Neuser (1443) GER 0 0 0 0 0
13 Helga Luft (1753) GER 0 2 3 1 5
14 Iris Lindemann GER 0 0 0 0 0

SG Bochum 31

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WIM Tatjana Grabusowa 2380 RUS 5 2 4 6 11 2292
2 Swetlana Semina 2205 RUS 4 2 5 5 11 2149
3 WFM Eva Nowicki 2125 GER 0 5 6 2,5 11 1954
4 Grazyna Bakalarz 2095 GER 5 2 4 6 11 2040
5 Manuela Schmitz 2170 GER 4 6 1 7 11
6 Sabine Brenner (1842) GER 2 3 2 3,5 7
7 Eneida Astolfi Pérez 2065 FROM 0 0 0 0 0
8 Kirsten from Münster (1803) GER 0 4 0 2 4
9 Cora Franke (1791) GER 0 0 0 0 0
10 Yvonne Adamek (1544) GER 0 0 0 0 0
11 Anita Sikora (1597) GER 0 0 0 0 0
12 Rita von Thümen (1163) GER 0 0 0 0 0
13 Isabell Hildner GER 0 0 0 0 0

SC Leipzig-Gohlis

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 Sandra Ulms 2135 GER 1 1 9 1,5 11 1966
2 WIM Martina Beltz 2195 GER 3 5 3 5,5 11 2149
3 Annegret Elschner (2003) GER 6 3 2 7,5 11 2165
4 Birke Bielicki 2125 GER 2 5 4 4,5 11 1967
5 Ilka Hausmann (1983) GER 5 1 5 5,5 11 1748
6 Birgit Schuster (1981) GER 6 5 0 8,5 11
7 Petra Müller (1953) GER 0 0 0 0 0
8 Silke Schuster (1594) GER 0 0 0 0 0
9 Karen Hanisch (1477) GER 0 0 0 0 0
10 Sabine Lehmann (1505) GER 0 0 0 0 0
11 Katrin Ohme (1653) GER 0 0 0 0 0
12 Silke Otto (1637) GER 0 0 0 0 0

Game Association Leipzig 1899

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 Katrin Dämering 2145 GER 5 2 4 6 11 2310 WIM
2 WFM Anet Gempe 2115 GER 4 1 6 4,5 11 2083
3 Petra Schulz 2095 GER 3 3 4 4,5 10 2138
4 Gabriele Just 2020 GER 2 3 5 3,5 10 1971
5 Astrid Winter (1938) GER 5 2 3 6 10 2111
6 Anita Just (1952) GER 3 3 3 4,5 9
7 Cornelia Moritz (1752) GER 3 0 2 3 5
8 Lieselotte Janssen 2125 GER 0 0 0 0 0
9 Sabine Löser (1686) GER 0 0 0 0 0
10 Sylke Meyer (1718) GER 0 0 0 0 0
11 Sigrid Gahn (1599) GER 0 0 0 0 0
12 Sonja Milde (1514) GER 0 0 0 0 0
13 Franziska Forner (1178) GER 0 0 0 0 0
14 Franziska Thunder (1253) GER 0 0 0 0 0
15 Anett Walter (1553) GER 0 0 0 0 0
16 Julia Landgraf (1242) GER 0 0 0 0 0

UPS hall

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WIM Constanze Jahn 2235 GER 3 3 5 4,5 11 2173
2 WIM Iris Mai 2200 GER 5 1 5 5,5 11 2184
3 Claudia Meissner 2125 GER 3 4 4 5 11 2099
4 Andrea Müller 2085 GER 4 5 2 6,5 11 2123
5 Katja Jentsch 2150 GER 0 5 2 2,5 7
6 Claudia Eckhardt 2150 GER 6 3 2 7,5 11 2334
7 Kirsten Sonnenberger 2005 GER 0 0 0 0 0
8 Andrea Glaser 2140 GER 2 1 1 2,5 4
9 Dorit Brandauer 2045 GER 0 0 0 0 0
10 Gabriele Manigk (1734) GER 0 0 0 0 0
11 Ursula Vogler (1802) GER 0 0 0 0 0
12 Ursula Liebert (1811) GER 0 0 0 0 0
13 Jana Bauer (1790) GER 0 0 0 0 0
14 Tanja Pflug (1659) GER 0 0 0 0 0
15 Doreen Railway (1671) GER 0 0 0 0 0
16 Simone Pirstat GER 0 0 0 0 0

RVA Stade

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WIM Monika Tsiganova 2260 IS 0 3 2 1,5 5 2175
2 WIM Ilze Rubene 2255 Years 1 1 3 1,5 5 2041
3 WFM Anke Schäfer 2135 GER 4 3 4 5,5 11 2182
4 Anna Bener 2070 SWE 0 0 0 0 0
5 Hanne Müller (1877) GER 0 1 8 0,5 9 1690
6 Bettina Schmid (1787) GER 1 0 5 1 6 1879
7 Gesa Brümmel (1750) GER 1 4 6 3 11 1816
8 Elisabeth Pähtz (1744) GER 1 1 7 1,5 9
9 Katharina Rieper (1486) GER 0 0 2 0 2
10 Ulrike Güttler (1247) GER 0 1 3 0,5 4
11 Sabine Güttler (1129) GER 0 0 0 0 0
12 Elisabeth Rieper (1155) GER 0 0 0 0 0
13 Christina Arrow (1170) GER 0 0 0 0 0
14 Claudia Erdtmann (1253) GER 0 0 0 0 0
15 Kristin Rosenkranz (1410) GER 0 0 0 0 0

SSV Rotation Berlin

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WIM Brigitte Burchardt 2275 GER 4 2 5 5 11 2230
2 WIM Annett Wagner-Michel 2180 GER 4 3 4 5,5 11 2155
3 WIM Antje Riedel 2170 GER 2 5 4 4,5 11 2012
4 Sibylle Heyme 2120 GER 7 1 2 7,5 10 2257
5 Sylvia Wolf 2055 GER 5 2 2 6 9 2037
6 Gudula Seils 2070 GER 3 5 0 5,5 8
7 Katrin Hildebrand (1978) GER 1 3 2 2,5 6
8 Inge Rollwitz (1547) GER 0 0 0 0 0

Remarks

  • Victories without a fight are taken into account in the individual balance sheets, defeats without a fight are not taken into account.
  • Vera Jürgens was called Vera Pejtschewa-Jürgens until the 1993/94 season.
  • Jana Ramseier was called Jana Spielmann until the 1993/94 season.
  • Eliska Richtrova was called Eliska Klimova-Richtrova until the 1993/94 season.
  • Sylke Meyer has been called Sylke Spangenberg since the 1995/96 season.
  • Antje Riedel's name has been Antje Göhler since the 1995/96 season.
  • Colette Adler was called Colette Schneider from the 1995/96 season.
  • Sabine Gorzel has been called Sabine Schiffer since the 1995/96 season.
  • Cora Franke was called Cora El Massoudi from the 1995/96 season.

Weblinks

sources