Team squad of the German Chess League 1998/99 (women) - Mannschaftskader der deutschen Schachbundesliga 1998/99 (Frauen)

The list of the team cadres of the German national chess league 1998/99 (women) contains all players registered for the German national chess league 1998/99 and their individual results.

General

The 12 clubs were allowed to register 6 regular players and a maximum of 8 substitute players, but not all clubs fully used their registration quota. Rotation Berlin only reported 13 players, USV Halle, SK Holsterhausen and SC Leipzig-Gohlis only reported 11 players each. Not all of the registered players were used. USV Halle, SC Leipzig-Gohlis and SVG Leipzig managed with 7 players each, SV 1920 Hofheim used most of the players, namely 12. A total of 103 players were used, 23 of which did not miss a match.

The best player in points was Ildikó Mádl (USV Halle) with 10.5 points from 11 games, her teammate Nana Iosseliani won one point less , while Marta Litinskaja from Krefeld scored 9 points. No player achieved a 100% result. Mádl also had the best yield in terms of percentage, closest to her came Margarita Wojska (Elberfelder SG) with 6.5 points from 7 games, Iosseliani, and Natalia Kiseleva (Rodewischer Schachmiezen) with 6 points from 7 games.

The oldest player of the season was Elberfeld's Helga Luft (* 1934), the youngest player was Elisabeth Pähtz (* 1985), who played for Dresdner SC .

Legend

The tables below contain the following information:

  • No .: Ranking list number
  • Title: FIDE title at the beginning of the season (rating list from July 1998); GM = Grand Master , IM = International Master , FM = FIDE Master , WGM = Women's Grand Master, WIM = International Women's Master, WFM = FIDE Women's Master
  • Elo (DWZ): Elo number at the beginning of the season (rating list from July 1998); For players without an Elo rating, the DWZ (if available) is given in brackets.
  • Nation: Nationality according to the rating list from July 1998; BIH = Bosnia-Herzegovina, BUL = Bulgaria, CZE = Czech Republic, ENG = England, FRA = France, GEO = Georgia, GER = Germany, HUN = Hungary, NED = Netherlands, POL = Poland, RUS = Russia, SLO = Slovenia , SUI = Switzerland, UKR = Ukraine, VIE = Vietnam
  • G: number of winning games
  • R: Number of draw games
  • V: number of losing games
  • Pkt .: Number of points achieved
  • Games: Number of games played
  • Elo performance: tournament performance of the players with at least 5 games (calculated with Swiss Chess)
  • Norms: Earned norms for FIDE titles

Krefeld chess club Turm 1851

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WGM Ekaterina Borulya 2375 GER 4 5 2 6,5 11 2360
2 WIM Anke Koglin 2270 GER 3 2 4 4 9 2190
3 WGM Marta Litinskaya 2390 UKR 9 0 2 9 11 2444
4 Mariska de Mie 2110 NED 4 3 2 5,5 9 2237
5 WFM Ulricke Seidemann 2085 GER 2 4 5 5 11 2096
6 Andrea Schmidt (1947) GER 1 3 3 2,5 7 1838
7 WIM Joanna Sadkiewicz 2190 POL 0 0 0 0 0
8 Maria Cleven 2125 GER 0 0 0 0 0
9 Laura Boszhard GER 0 0 2 0 2
10 Emilie Chapel 2015 FROM 0 1 1 0,5 2
11 Nicole Kühn (1802) GER 0 2 2 1 4
12 Susanne Cerjak-Richter (1659) GER 0 0 0 0 0
13 Irena Cerjak (1655) GER 0 0 0 0 0
14 Kristine Kuntze (1649) GER 0 0 0 0 0

SV 1920 Hofheim

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 Silvia Burvenich 2170 GER 0 0 2 0 2
2 WIM Milka Ankerst 2150 SLO 0 5 2 2,5 7 2160
3 WFM Annegret Weng 2175 GER 2 3 3 3,5 8 2275
4 WFM Dijana Dengler 2150 BIH 0 1 3 0,5 4
5 WFM Isabel dog 2120 GER 0 1 4 0,5 5 1934
6 WFM Caroline Claus 2155 GER 2 2 2 3 6 2184
7 WFM Bergit Barthel 2100 GER 3 1 6 3,5 10 2117
8 Nicol Zahn 2095 GER 2 0 3 2 5
9 Tena Frank 2075 GER 2 0 1 2 3
10 WFM Mira Kierzek 2055 GER 0 2 3 1 5 1875
11 Astrid Fröhlich-Dill (1863) GER 1 1 4 1,5 6 1856
12 Olga Ryakhovskaya (1873) GER 1 0 2 1 3
13 Verena Rotermund (1792) GER 0 0 0 0 0
14 Christa Kaulfuss (1719) GER 0 0 0 0 0

Dresdner SC

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 Elisabeth Pähtz 2230 GER 3 2 4 4 9 2287 WIM
2 WIM Martina Holoubkova 2300 JUN 2 5 2 4,5 9 2199
3 WGM Eliška Richtrová 2255 JUN 3 5 3 5,5 11 2186
4 WIM Jana Jacková 2205 JUN 3 1 1 3,5 5 2301
5 WIM Gundula Heinatz 2185 GER 7 2 2 8 11 2283
6 Tina Mietzner 2155 GER 6 1 2 6,5 9 2237
7 Ulrike Heymann 2115 GER 0 0 0 0 0
8 Dorit Brandauer (1882) GER 0 5 1 2,5 6
9 Britta Schumacher 2030 GER 0 0 2 0 2
10 Sandra geupel (1899) GER 0 0 0 0 0
11 Uta Büttner (1770) GER 0 0 0 0 0
12 Kerstin Bodach (1605) GER 0 0 0 0 0
13 Nicole Kunze (1723) GER 0 0 0 0 0
14 Petra Morgenstern (1512) GER 0 0 0 0 0

Rodewisch chess chicks

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WGM Monika Miroslawska 2470 POL 5 1 2 5,5 8 2421
2 WIM Marta Zielińska 2365 POL 5 0 4 5 9 2276
3 Anetta Günther 2175 GER 2 1 7 2,5 10 1995
4 WIM Natalia Kiseleva 2315 UKR 5 2 0 6 7 2492
5 WFM Kathrin Fichtner 2100 GER 2 4 4 4 10 1984
6 WFM Malgorzata Bednarska 2175 POL 0 0 0 0 0
7 Claudia Steinbacher 2090 GER 7 1 2 7,5 10 2344
8 Kerstin Arnhold 2030 GER 0 0 3 0 3
9 Martina us 2015 GER 2 0 3 2 5
10 Katarzyna Lewandowska (1979) POL 0 0 0 0 0
11 Sabine Schiffer (1698) GER 0 0 0 0 0
12 Colette Schneider (1653) GER 0 0 0 0 0
13 Corinna Heinze (1515) GER 0 0 0 0 0
14 Anke Landsiedel (1535) GER 0 0 0 0 0

Game Association Leipzig 1899

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 Anita Just 2115 GER 2 2 7 3 11 2089
2 WFM Anet Gempe 2135 GER 0 1 9 0,5 10 1817
3 WFM Petra Schulz 2095 GER 5 2 4 6 11 2247
4 WFM Katrin Dämering 2130 GER 7 2 1 8 10 2374
5 Nadine Hauer (1865) GER 3 5 3 5,5 11 2097
6 Dorit Hauer (1913) GER 5 2 4 6 11 2027
7 Lieselotte Janssen 2125 GER 0 0 0 0 0
8 Sabine Löser (1594) GER 0 0 0 0 0
9 Julia Landgraf (1388) GER 0 0 0 0 0
10 Ina Gimmerthal (1366) GER 0 0 0 0 0
11 Franziska Thunder (1429) GER 0 1 1 0,5 2
12 Sonja Milde (1533) GER 0 0 0 0 0
13 Anett Walter (1527) GER 0 0 0 0 0
14 Mary Rosary (1232) GER 0 0 0 0 0

Elberfelder Schachgesellschaft 1851

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 IM Peng Zhaoqin 2425 NED 4 2 3 5 9 2367
2 WGM Barbara dog 2285 SUI 4 3 3 5,5 10 2272
3 WIM Jordanka Mičić 2350 GER 8 0 3 8 11 2362
4 WIM Gisela Fischdick 2235 GER 5 3 2 6,5 10 2239
5 WGM Margarita of the Army 2350 FIND 6 1 0 6,5 7 2566
6 WIM Vera Medunova 2175 GER 1 1 2 1,5 4
7 Joyce Fongers (1839) NED 2 2 2 3 6
8 Silke Schubert 2075 GER 5 1 1 5,5 7
9 Catalina Buzoianu (988) GER 0 0 0 0 0
10 WFM Ewa Nagrocka 2075 GER 0 0 0 0 0
11 Christina Mädje (1793) GER 0 0 0 0 0
12 Claudia Schwarz (1390) GER 0 0 1 0 1
13 Helga Luft (1712) GER 0 0 1 0 1
14 Tatjana Kissing (1187) GER 0 0 0 0 0

SK Holsterhausen

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 IM Susan Lalic 2350 ENG 4 4 3 6 11 2293
2 Anna Dergatschowa-Daus 2220 RUS 5 3 3 6,5 11 2302 WIM
3 WFM Natasha Regan 2165 ENG 7 2 2 8 11 2389
4 Lyudmila Didenko 2020 RUS 0 3 5 1,5 8 1906
5 Eneida Pérez de Lücke 2065 FROM 0 0 2 0 2
6 Katrin Jahnke (1845) GER 1 4 4 3 9 2018
7 Stefanie Lanfer (1879) GER 1 3 3 2,5 7 1916
8 Kristiane Prescha 2030 GER 3 3 1 4,5 7
9 Susanne Timpte (1650) GER 0 0 0 0 0
10 Inge Alting (1587) GER 0 0 0 0 0
11 Nina Jahnke (1378) GER 0 0 0 0 0

SC Leipzig-Gohlis

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 Birke Bielicki 2165 GER 2 5 4 4,5 11 2246
2 WIM Martina Beltz 2190 GER 2 1 5 2,5 8 2117
3 Annegret Elschner 2140 GER 2 2 7 3 11 2066
4 WFM Anke Schäfer 2190 GER 0 2 4 1 6 1896
5 Ilka Hausmann 2170 GER 2 2 4 3 8 2034
6 Sandra Ulms 2115 GER 8 1 2 8,5 11 2159
7 Birgit Schuster 2105 GER 6 2 3 7 11 2154
8 Kerstin Gräbe (1795) GER 0 0 0 0 0
9 Kerstin Ohme (1660) GER 0 0 0 0 0
10 Sylke Otto (1618) GER 0 0 0 0 0
11 Franziska Beltz (1369) GER 0 0 0 0 0

Karlsruhe chess friends

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 IM Ketino Kachiani-Gersinska 2420 GER 1 1 1 1,5 3
2 WGM Maia Lomineischwili 2350 GEO 4 0 1 4 5 2435
3 WIM Marina Olbrich 2345 GER 5 2 4 6 11 2286
4 Veronika Werner 2245 GER 3 5 3 5,5 11 2215
5 Nellya Vidonyak 2255 GER 5 5 1 7,5 11 2356 WIM
6 Isabel Werner 2195 GER 4 1 2 4,5 7
7 Anne Muller 2095 FROM 2 4 4 4 10 2039
8 Julia Sheynin 2125 RUS 1 1 4 1,5 6 1938
9 Annika Boenisch 2085 GER 1 0 1 1 2
10 WFM Marianne game 2130 GER 0 0 0 0 0
11 Anja Landenberger (1803) GER 0 0 0 0 0
12 Birgit Schneider (1901) GER 0 0 0 0 0
13 Veronique Muller (1812) FROM 0 0 0 0 0
14 Tina Schulz (1763) GER 0 0 0 0 0

UPS hall

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 IM Nana Iosseliani 2495 GEO 8 3 0 9,5 11 2599
2 IM Ildikó Mádl 2410 THEIR 10 1 0 10,5 11 2700
3 IM Hoang Thanh Trang 2350 LIFE 0 0 0 0 0
4 WIM Constanze Jahn 2140 GER 2 2 6 3 10 2071
5 Andrea Müller 2155 GER 1 3 5 2,5 9 2012
6 Claudia Eckhardt 2170 GER 3 3 3 4,5 9 2130
7 Gundula David 2080 GER 2 3 2 3,5 7
8 Claudia Meissner 2100 GER 2 3 4 3,5 9 1972
9 Katja Skrzypczak 2070 GER 0 0 0 0 0
10 Andrea Glaser 2020 GER 0 0 0 0 0
11 Doreen Railway (1895) GER 0 0 0 0 0

Hamburger SK

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WGM Joanna Dworakowska 2390 POL 4 2 3 5 9 2338
2 WGM Vera Juergens 2300 GER 8 1 2 8,5 11 2428
3 WIM Anja Ehrke 2255 GER 4 1 3 4,5 8 2259
4 WIM Rita Kas-Fromm 2225 GER 4 2 2 5 8 2249
5 WIM Ingrid Lauterbach 2170 ENG 4 1 4 4,5 9 2166
6 WFM Regina Grünberg 2090 GER 4 2 0 5 6 2340
7 Eva-Maria Zickelbein 2095 GER 2 0 4 2 6
8 Leonie Helm (1962) GER 2 2 1 3 5
9 Malin Klawonn (1876) GER 2 0 2 2 4
10 Anja Rehberg (1570) GER 0 0 0 0 0
11 Daniela Zickelbein (1589) GER 0 0 0 0 0
12 Karen Heffter (1580) GER 0 0 0 0 0
13 Katharina Goetz (1569) GER 0 0 0 0 0
14 Janina Maria Stejskal (1105) GER 0 0 0 0 0

SSV Rotation Berlin

No. title Name Elo (DWZ) Nation G R V Pts. Lots Elo-Performance Norms
1 WIM Iris Mai 2140 GER 2 3 3 3,5 8 2252
2 Sibylle Heyme 2090 GER 2 1 6 2,5 9 2147
3 WIM Antje Göhler 2165 GER 2 4 3 4 9 2179
4 WIM Brigitte Burchardt 2255 GER 4 1 4 4,5 9 2208
5 WIM Annett Wagner-Michel 2130 GER 2 2 3 3 7 2071
6 Sylvia Wolf 2075 GER 1 4 2 3 7 2083
7 Gudula Seils 2060 GER 2 1 2 2,5 5
8 Kirsten Sonnenberger 2005 GER 5 5 0 7,5 10
9 Katrin Hildebrand (1895) GER 0 0 1 0 1
10 Regine Braun (1892) GER 0 0 0 0 0
11 Inge Rollwitz (1509) GER 0 0 0 0 0
12 Danina Reiser (1329) GER 0 0 0 0 0
13 Ann Heimbrodt (1044) GER 0 0 0 0 0

Remarks:

  • Victories without a fight are taken into account in the individual balance sheets, defeats without a fight are not taken into account.
  • Katja Skrzypczak was called Katja Jentsch until the 1997/98 season.
  • Monika Miroslawka was called Monika Bobrowska until the 1997/98 season and has been Monika Soćko since the 2000/01 season.
  • Andrea Schmidt was called Andrea Voss until the 1997/98 season.
  • Kristiane Prescha was called Kristiane Lückerath until the 1997/98 season.
  • Katrin Jahnke has been called Katrin Döhmen since the 1999/2000 season.

Weblinks

swell